tisdag, februari 7, 2012

Underbara helg

Skrivet av Lova den 2008-12-14

Jag är en sån där som alltid längtar till något annat. Ett genomgående tema är att jag alltid längtar till helgen. Jag drömmer om sovmorgon, om att hinna laga mat, kolla på film, hångla, shoppa, pyssla, surfa, blogga.. sånt jag inte hinner på vardagarna. Därför ställer jag oftast orimligt höga krav på mig själv att alla de här sakerna ska hinnas med också.

I igår hade jag en efterlängtad klipptid som har varit bokad i en månad, minst. En halvtimme innan jag ska vara där ringer de och berättar att min frisör har blivit akut jättesjuk och måste gå hem. Då sitter jag redan på tunnelbanan och morrar att jag måste klippa mig idag och har de verkligen ingen annan tid? Det har de visar sig, en timme senare men hos någon annan. Jag tänker att det är bättre än inget.

En av anledningarna till att jag betalar 500 kr för att klippa mig är att jag avskyr känslan av att sitta som på nålar och undra om mitt hår blir förstört just i denna stund av en tuggummituggande tonåring som smackar att det blir jättefin det här. Sen måste man betala ytterligare en frisör för att jämna till skiten.
Riktigt så illa blev det inte den här gången men det kändes absolut inte bra. Lite för stressat, lite för mycket debatt om vart min lugg egentligen bör börja och sluta. Lite för sura miner från frisören när jag påpekade att det kanske blev lite väl kort det här. Lite för ansträngt leende från min sida när hon kvittrade att hon hoppades att jag var nöjd. Lite för många tankar om hämd när jag lämnade lokalen.

Idag har jag stickat klart strumpan som ses ovan i bild. Pojkvän önskade sig raggisar och när jag hade dragit ut på det tillräckligt länge satte jag igång. Som vanligt är jag dålig på att hitta mönster som passar mig och när det ändå är så enkla modeller går det ju lika bra utan. Kanske blev de lite hårt stickade eftersom de tydligen kan stå av sig själva. Egentligen hade jag velat ha dem större men eftersom jag bara hade ett nystan per strumpa blev de en del omstickningar innan jag fick det att räcka. Garnsnutten till höger om strumpan är vad som blev över efter avmaskningen. Därför vill jag döda mig själv när jag hittade ytterligare ett nystan när den första strumpan var klar men då var någon upprepning och omstickning absolut inte akuellt längre.

top
free hit counter