Min midsommarklänning
Skrivet av Lova den 2009-06-20

Det finns några krav en klänning måste uppfylla för att vara en riktigt midsommarklänning. Den ska vara blommig, helst på vit botten. Den ska vara oskuldsfull och lite barnslig och den borde ha en krage. Sen ska kjolen helst vara puffig och knälång. För några dagar sen kom jag på att det var just en sån klänning jag ville sy till årets midsommarfirande.

Och jag måste säga att jag är hemskt nöjd med mig själv som fick ihop det på så kort tid. Jag är en långsam sömerska för jag tycker om att sitta och pilla med saker i lugn och ro men nu var det disciplin som gällde. I onsdags ritade jag mönster och i torsdags började jag sy på en toal. När jag hade gjort de ändringarna som behövdes satt jag hela kvällen och klippte ut delar. Det är det tråkigaste jag med att sy tycker jag. Särskilt när jag är hemma och måste krypa omkring på golvet för att mit skrivbord är för litet. Sen hann jag sy kragen innan jag var för trött för att orka sy mera. I torsdags var jag på praktik tills klockan ett och sen satt jag och sydde till klockan tolv på kvällen. Igår, innan vi började fixa för våran fest var jag uppe och gjorde knapphålen och sydde i knapparna. Jag har nog aldrig varit så glad för att min symaskin gör båda de sakerna så bra åt mig.

Det finns så klart saker jag skulle gjort annorlunda om jag hade haft tid. Det hade tex varit en bra idé att försöka mönsterpassa lite i ryggen. Men på det stora hela är jag väldigt nöjd med den och den passade väldigt bra till att bygga midsommarstång i tycker jag.

Johanna said,
Åh vad fin den var!
Precis en sån som man ska ha på midsommar!
stitchordie said,
åh vilken fin klänning! du har verkligen bra disciplin och ork. jag måste bli bättre på det!
Mathilda said,
ååh!
Du är så duktig!
hehe, att klippa ut alla tyg bitarna, mäta ut sömnsmån *stavning* och all sådant ”före-fix”är tråkigt, >–>
Ha det bra
Mathilda said,
Jag säger det samma!
att göra allt det där ”före-fixet” är tråkigt, mycket tråkigt >__-<
Du vet möjligtvis inte något ställe som säjler?
Ha det bra//KramMathilda
Garnmoster said,
Fanatstiskt midsommaraklänning, det verkar till och med vara varmt och soligt midsommarväder där ni var. Själv hade jag under hela kvällen på mig stor olle och raggsockor, en annorlunda midsommarklädsel.
Emilia said,
Jätte-fin klänning, verkligen somrig - och vilka fina bilder!
Lova said,
Johanna: Tack så mkt!

stitchordie: Egentligen är jag väldigt odiciplinerad också och tenderar att göra saker nästan klart (som klänningen som jag visade här för ett tag sen som fortfarande inte har knappar) så det här var ovanligt för mig också. Alltså borde det finnas hopp för alla.
Mathilda: Ja, sånt är verkligen tråkigt. När man väl har kommit igång att sy är det mycket roligare även om det finns saker som är tråkigt där också, typ overlocka flera meter av något. Säljer för-fixet?
Garnmoster: Det var faktiskt lite sol men det kom också en del regn under kvällen, och sen sol igen..Det känns ju som att raggsockar och tjocka kläder är den klassiska midsommarklädsen egentligen
Emilia. Tack - och de fina bilderna har min kompis Sofie tagit.
isabelle said,
superfin och midsomrig så det förslår!
TuvaMinnaLinn said,
Får lite dåligt samvete nu att jag inte ens orkade ta min midsommar klänning till en skräddare för att få den fixad:/
Vilken fin blogg du har! Nu ska jag kika mer.
Lova said,
Isabelle: Tack, vad bra att jag lyckades
TuvaMinnaLinn: Äsch, ha inte dåligt samvete. Du hade antagligen lite mer lugn å ro innan midsommar än vad jag hade bara..
Matilda said,
vilken drömklänning! alldeles fantastisk och underbar!
Tips: Såhär gör du en enkel kjol | bara Lova said,
[...] jag sydde min midsommarklänning började jag pga av tidsbrist leta efter ett enklare sätt att konstruera en kjol eftersom jag inte [...]
Årets midsommarklänning | bara Lova said,
[...] årets midsommarklänning kan ni se här. Personligen gillar jag nog årets bättre faktiskt. Den tror jag kommer användas ganska flitigt i [...]
Säg något